Cvičení pro ploché nohy

25.4.2019 09:40

Soubor cviků pro dětské ploché nožky

Slovo odborníka

S plochonožím u dětí se setkáváme čím dál tím častěji. Kromě vrozených dispozicí k nedostatečnému formování klenby dětské nohy přispívá také nevhodný způsob života a civilizační vlivy – nošení obuvi od nejútlejšího věku , chůze po rovných, tvrdých, hladkých površích. Kachličky, parkety, cesty, chodníky – všechny tyto rovné nášlapné plochy neposkytují dostatečnou stimulaci chodidla, tak, jako chůze naboso po nerovném terénu. Svoji úlohu také sehrává nevhodná obuv.

  • Dětskou plochou nohu můžeme definovat, jako abnormální snížení podélné klenby, přičemž vždy musíme mít na paměti, že dětská noha se v průběhu růstu vyvíjí a zpočátku plochá noha mění s věkem svůj tvar a klenba nožní i postavení paty se upravuji k normě.
  • Podélná klenba dětské nohy je do 2. roku života maskovaná tukovým polštářkem. Tukový polštářek se od 2.roku života začíná postupně redukovat a objevuje se podélná klenba nohy. Do 6 roku dítěte by měla být klenba plně formována.

Prevence

Při prvním stavění se dítěte je vhodné používat obuv s měkkou podrážkou pro správný vývoj polohocitu, který napomáhá udržet rovnováhu a koordinaci chůze v závislosti na terénu. Když dítě začíná chodit samostatně, hlavní důraz klademe na udržení patičky ve správném postavení. Doporučuje se nosit obuv s pevnou patou nad kotník. Pozornost věnujeme obuvi s formovanou podélnou klenbou. Podložení příčné klenby (tzv.srdíčko) se u dětí před 6 rokem života zpravidla nepoužívá. Po zjištění diagnózy ploché nohy u dítěte je potřeba podle instrukcí ošetřujícího ortopéda nebo rehabilitačního lékaře začít používat individuální ortopedické vložky.

Cvičení

Pravidelné cvičení zaměřené na posilování svalů klenby nohy, chůze naboso po nerovném terénu ( kamínky, písek, tráva) je neoddělitelnou součástí komplexní léčby. V kombinaci s ortopedickými vložkami urychluje proces správného formování podélné klenby nohy.